Bądź na bieżąco!



Zapisz się do naszego newslettera
i ciesz się najnowszymi informacjami
z Twojego regionu.

Od dziś będziesz wiedział(a) wszystko to, co dzieje się interesującego nie tylko w Twoim sołectwie lecz także w całej Twojej okolicy. Nie zwlekaj, zapisz się już teraz!

zapisz się
Bądź na bieżąco!
zapisz się Zapisz się do naszego newslettera i ciesz się najnowszymi informacjami z Twojego regionu.
DZIŚ:
wtorek,23 kwietnia
Imienieny:
Jerzy, Wojciech
dziś
pogoda_1
°C
jutro
pogoda_2
°C
Wyznacz trasę swojej podróży
1
2
<POWRÓT
KRET WIOSNĄ w OGRODZIE !!!!! JEGO ZALETY i WADY !!!!!!
obrazek
Kret (Talpa europaea) jest ssakiem z rodziny kretowatych (Talpidae). Zwierzę ma bardzo silne, łopatowate odnóża, dzięki którym kopie tunele i przemieszcza się tuż pod powierzchnią gleby.

Kret po niemiecku to inaczej „ miotacz ziemi „. Rzeczywiście błyskawicznie przerzuca ziemię, budując swoje królestwo. Jeżeli grunt nie jest zbyt twardy, może wykopać 40-metrowy tunel w ciągu jednego dnia. Po jego korytarzach może poruszać się prędkością około 4 kilometrów na godzinę. Labirynty kretaa mieszczą się około 50 cm pod ziemią i składają się z komór oraz sieci tuneli, ich centrum stanowi komora mieszkalna, gdzie kret śpi i rozmnaża się. Kopie w ziemi za pomocą przypominających łopaty przednich łap uzbrojonych w długie i ostre pazury.

Kret zasiedla gleby wilgotne i próchnicze bogate w pokarm. Zwierzę unika miejsc suchych, kamienistych i terenów o wysokim poziomie wód gruntowych. Kret może występować na skraju lasu, chociaż najbardziej lubi tereny otwarte. Krety są aktywne przez cały rok, chociaż największa ich aktywność przypada w grudniu i lutym oraz maju i czerwcu.

Kret pod ochroną!
Kret uważany jest za szkodnika ale jest też pożyteczny. Żywi się szkodnikami – pędrakami, drutowcami, larwami i poczwarkami różnych owadów.
Kret objęty jest ochroną gatunkową częściową, regulowaną przez Rozporządzenie Ministra Środowiska z dn. 28.09.2004 (Dz. U. Nr 220, poz. 2237) „w sprawie gatunków dziko występujących zwierząt objętych ochroną”. Zwalczanie kretów jest możliwe tylko przy ich licznym występowaniu w ogrodach, szkółkach, obiektach sportowych, lotniskach, wałach przeciwpowodziowych, rowach melioracyjnych itd.

Czy jest skuteczny sposób na pozbycie się kreta?
Jest wiele metod zwalczania i przepędzania kreta jednak większość z nich jest zupełnie nieskuteczna. Co roku pojawiają się w sklepach nowe preparaty odstraszające krety jednak niewiele z nich tak naprawdę działa. Zwykle przepędzają one krety z ogrodu na jakiś czas, jednak ich działanie nie utrzymuje się na długo i po kilku dniach krety wracają do naszego ogrodu.
Praktycznie wszystkie metody (poza siatką na krety) są skuteczne jedynie wtedy, gdy są systematycznie powtarzane, jednak taka regularność może być uciążliwa. Spośród wielu metod na kreta wybraliśmy te najbardziej bezpieczne i najbardziej efektywne.

Domowe sposoby na krety - odstraszacze
Krety są wrażliwe na drgania ziemi oraz hałas. Można samemu wykonać urządzenia:
• metalowe druty – dobrze naprężone i wbite w ziemię za pomocą palików (przy silniejszym wietrze poruszają się, przenosząc drgania do ziemi),
• puste butelki – wkopane na odpowiedniej głębokości w ziemię wydają odstraszające dźwięki na wietrze,
• metalowe wiatraczki – umieszczone nad krecimi tunelami mają za zadanie wypędzić zwierzęta swym klekotaniem na wietrze.

Rośliny odstraszające kreta
Krety nie przepadają za zapachem niektórych roślin. Warto w naszym ogrodzie posadzić:
• aksamitkę (Tagetes),
• czosnek (Allium sativum),
• bazylię (Ocimum basilicum),
• szachownicę cesarską (Fritillaria imperialis),
• wilczomlecz (Euphorbia).
K.K
Gość Niedzielny nr 11/2018

Komentarze
Nie ma jeszcze komentarzy
Dodaj komentarz

UWAGA! Dodawanie komentarzy tylko dla zarejestrowanych użytkowników. ZALOGUJ SIĘ | ZAREJESTRUJ SIĘ